• English (English)


جهت راهنمایی علاقمندان به فعالیتهای انجمن حمایت از حیوانات سوالاتی رایجی که ممکن است در بدو آشنایی برای بازدیدکنندگان پیش آید در زیر گردآوری شده است. این سوالات به مرور کاملتر خواهد شد.
سوالات مربوط به عضویت

مدارک لازم جهت عضویت در انجمن حمایت از حیوانات در قسمت عضویت در انجمن در سایت انجمن ذکر شده است. کافیست پس از تهیه مدارک فرم مربوطه را تکمیل نموده  و ارسال کنید. پس از صدور کارت عضویت (حداکثر ظرف یکماه) به شما اطلاع داده خواهد شد.

جهت عضویت در انجمن حمایت از حیوانات نیاز به تخصص خاصی نیست. هر کسی با هر میزان تحصیلات و هر رشته تحصیلی میتواند در انجمن عضو شود. انجمن جهت پیشبرد اهداف خود به تواناییها و تخصصهای مختلفی نیاز دارد.

 


عضویت در سایت یا صفحه فیسبوک انجمن به معنای عضویت در انجمن حمایت از حیوانات نیست و منجر به صدور کارت عضویت نخواهد شد. جهت مشاهده شرایط و مراحل عضویت در انجمن بر روی گزینه عضویت در انجمن از منوی سمت راست همین صفحه کلیک کنید.


انجمن حمایت از حیوانات یک سازمان غیر دولتی است که به هیچ سازمانی وابسته نیست. حق عضویتهای دریافتی از اعضا صرف کمک به حیوانات آسیب دیده و پیشبرد اهداف انجمن خواهد شد.

 


خیر. عضویت در انجمن هیچ شرایط سنی ندارد.

 


متاسفانه خیر. حمایت از حیوانات نیازمند پرداخت هزینه‌هایی است که میبایستی به نحوی تامین شوند. حق عضویت تعیین شده (برای سال اول) معادل 1200 تومان برای هر روز است که این مبلغ برای تمدید سالهای بعد به نصف کاهش میابد. حداقل این انتظار وجود دارد که اعضای انجمن حاضر باشند این مبلغ اندک را برای کمک به حیوانات پرداخت کنند. قطعا اگر حیوانات در اولویت بالایی در زندگی ما قرار داشته باشند پرداخت این مبلغ زیاد به نظر نمی‌رسد.

 


حمایت از حیوانات صرفا شامل کمکهای درمانی به حیوانات نیست. قطعا فعالیتهای یک گرافیست یا مترجم زبان یا فیلمساز و یا هر رشته دیگری اگر با اهمیت‌تر از یک دامپزشک نباشد، اهمیت آن کمتر نیست. پس از عضویت در انجمن اعضا میتوانند با توجه به تخصص و یا علائق خود زمینه همکاری با انجمن را مشخص کنند.

 


خدمات انجمن حمایت از حیوانات همانطور که از اسم انجمن مشخص است در اختیار حیوانات قرار دارد. انتظار انجمن از اعضا این است که توقعی از انجمن نداشته باشند بلکه خودشان بخشی از وظایفی که بر عهده انجمن است را متقبل شوند. با این وجود با توجه به شرایط زمانی و امکاناتی که در اختیار انجمن قرار دارد ممکن است تسهیلاتی در اختیار اعضا قرار داده شود.


بر روی کارت عضویت، تاریخ شروع عضویت و همچنین تاریخ اعتبار درج شده است. در صورت درخواست، یک گواهی عضویت مبنی بر طول و تاریخ شروع فعالیت در انجمن صادر خواهد شد که به همراه کارت عضویت میتوانید ترجمه و به مراکز مورد نظر ارایه کنید. 

سوالات مربوط به حیوانات واگذاری

تمامی حیواناتی که اصطلاحا پت نامیده می‌شوند و نگهداری آنها در دنیا رایج است. از این قبیل حیوانات میتوان به پرندگان و ماهیان زینتی، گربه، سگ، همستر اشاره کرد.

 


اگر صاحب حیوان صلاحیت نگهداری از حیوان را داشته باشد و امکانات مناسب شامل آب و غذا، جای کافی، مراقبتهای دامپزشکی و ... را در اختیار حیوان قرار دهد از نظر انجمن مشکلی ندارد.

 


خیر. ولی انجمن برای واگذاری حیواناتی که از نژادهای خاصی باشند و ممکن است وارد بازار خرید و فروش شوند شرایط سخت تری را قائل است. این حیوانات معمولا به اعضای پیوسته و یا وابسته انجمن واگذار میشوند که انجمن روی آنها شناخت دارد.

 


سوالات مربوط به فعالیتهای انجمن

بله. انجمن مشورتها و مدارک لازم برای پیگیری پرونده را در اختیار فرد مورد نظر قرار خواهد داد و در صورت نیاز کمیته حقوقی و وکلای انجمن پرونده را دنبال خواهند نمود.

 


انجمن حمایت از حیوانات عضو جامعه جهانی حمایت از حیوانات (WSPA) است و به هیچ سازمان داخلی و خارجی دیگری وابسته نیست.

 


متاسفانه خیر . فلسفه وجودی سازمانهای غیر دولتی صرفا به عدم کارآیی سازمانهای دولتی برمی‌گردد چرا که اگر سازمانهای دولتی وظایف خود را به نحو احسن انجام میدادند نیازی به تشکیل انجمنهای غیر دولتی نبود. بنابراین سازمانهای دولتی به انجمنهای غیر دولتی به عنوان نماد عدم کارایی خود نگاه می‌کنند و دل خوشی از موضع انتقادی آنها ندارند.

 


انجمن حمایت از حیوانات دارای امکانات محدودی است و ممکن است تعداد تقاضاها از انجمن از این امکانات بیشتر باشد. ولی همواره تمامی امکانات انجمن در خدمت حیوانات بدون سرپرست خواهد بود.


انجمن بر این اعتقاد است که حیوانات باید در محیط طبیعی خود زندگی کنند و زندانی کردن حیوانات در مراکزی تحت عنوان پناهگاه هیچگاه نمیتواند حقوق حیوان را تامین کند. متاسفانه پناهگاههای موجود اگرچه شاید با نیت خیر احداث شده باشند اما در آنها حیوانات از شرایط مطلوب برخوردار نیستند و شانس زندگی کمتری نسبت به حیوانات خارج از پناهگاه دارند. البته حیوانات مصدوم و دارای معلولیت قطعا از این موضوع مستنثنی خواهند بود. حیوانات تحت درمان انجمن ترجیحا بصورت تکی تحت حمایت و نظارت داوطلبین نگهداری میشوند تا رسیدگیهای لازم صورت گیرد.

 


بله. پیش نویس این قانون توسط انجمن تهیه شده است و در مجلس ششم به مجلس ارائه گردید ولی متاسفانه بدلایل سیاسی این قانون در صحن علنی مجلس مطرح نشد. از آن پس در دوره‌های بعدی نیز انجمن پیگیر این قانون است و رایزنی‌هایی نیز با برخی نمایندگان انجام داده است.

 با توجه به شرایط مالی و امکانات موجود انجمن در راستای رسیدن به شرایط ایده‌آل برای حیوانات فعالیت‌های مختلفی را انجام می‌دهد که برخی از آنها مانند درمان حیوانات و واگذاری آنها از اهداف کوتاه مدتی و برخی از آنها مانند کارهای آموزشی و فرهنگی از اهداف بلند مدت انجمن است .

 


طبق اساسنامه انجمن، حیطه فعالیت‌های انجمن کلیه حیوانات را در بر‌می‌گیرد. در طول سالیان گذشته نیز فعالیت‌های انجمن کلیه حیوانات اهلی و حیات و حش را شامل شده است.

 


می‌توانید مشخصات حیوان را از طریق این فرم برای درج در قسمت حیوانات واگذاری سایت برایمان ارسال کنید. در این حالت مشخصات حیوان در سایت٬ صفحه فیسبوک و کانال تلگرام واگذاری حیوانات انجمن درج خواهد شد تا برای نگهداری حیوان متقاضی مناسبی پیدا شود.


انجمن حمایت از حیوانات ایران عضو دائمی جامعه جهانی حمایت از حیوانات است و با سایر اعضای این جامعه ارتباط دارد.


خیر. هیچیک از مدیران انجمن حقوقی از انجمن دریافت نکرده و بخش مهمی از هزینه های انجمن نیز توسط هیئت مدیره و یا سایر مدیران انجمن تامین میشود.