Home arrow دنیای حیوانات arrow دنياي حيوانات arrow سگها چگونه فکر میکنند؟
 
Advertisement
سگها چگونه فکر میکنند؟ چاپ ارسال به دوست
1389/08/28 ساعت 06:51:06بشین! دست بده! پارس بسه! از روی نیمکت بیا پایین! برو و اسباب بازیتو پیدا کن! شما ممکن است از خود بپرسید که سگتان موقعی که شما این دستورات را در حینی که در چشمانتان نگاه میکند صادر میکنید چگونه فکر میکند. مرکز سگ شناسی دانشگاه دوک در دورهام، کارولینای شمالی، یکی از معدود آزمایشگاههایی در امریکاست که بر روی نحوه اندیشیدن سگها مطالعه می کند. پروفسور برایان هیر، مدیر آزمایشگاه، می گوید: همه ما در خصوص بیان نحوه روانشناسی سگهایمان هیجان زده هستیم. سگهای مختلف مسائل گوناگون را به شیوه های متفاوتی حل می کنند و چیزی که ما میخواهیم بدانیم این است که چه چیزی در سگها وجود دارد که آنها را متمایز از بقیه جانوران می نماید و یا اینکه سگها در حل مسائل با چه محدودیتهایی روبرو هستند. برای آزمایش توانایی سگها، پروفسور هیر به همراه گروهی از دانش آموختگان دانشگاه دورهام سگها را در معرض چندین بازی مشابه آن چیزی که سگ شما ممکن است با بچه ها داشته باشد قرار دادند. پروفسور هیر رفتار این دوستان چهارپا (سگها) را برای مدت 15 سال تجزیه و تحلیل نموده است. او می گوید که سگها بهتر از هر حیوان دیگری، حتی شامپانزه ها، رفتار و ژست انسانها را می خوانند و ان را می سنجند. هیر می گوید: روشی که آنها در مورد دنیایشان فکر می کنند این است که از نظر آنها انسانها موجوداتی فوق العاده مهم هستند و اگر آنها به انسانها متکی شوند تقریباً هر موضوعی را می توانند حل کنند. بچه ها از موقعی که تقریباً یک ساله هستند به ژست و حرکات بزرگترها دقت می کنند و به آن تکیه می کنند رفتار سگها هم مشابه همین رفتار است و آنها به تشخیص و رفتار آدمی تکیه می کنند. موقعی که من و پروفسور هیر به یک فنجان حاوی غذا به سگ تازی اشاره می دادیم تازی به اشاره صاحبش دقت کرد و به سمت فنجان رفت و از آنجایی که من برای تازی یک بیگانه بودم بنابراین سگ به اطلاعات من اعتماد نکرد. هری اضافه کرد: این سگ با من بزرگ شده و ما کارهای زیادی با هم انجام دادیم در حالی که قبلاً شما را ندیده است بنابراین به خودش می گوید اگر هر دوی آنها به من بگویند که به کدام سمت بروم من به حرف یکیشان که تمام مدت با من بوده اعتماد دارم. بنا بر گفته هری، این آزمایش ساده سگها را به عنوان حیواناتی با رفتار اجتماعی پیچیده که قادرند با افراد مختلف روابط مختلفی برقرار کنند ثابت می نماید و اضافه می کند: آنها در واقع سعی در متمرکز کردن فکرشان دارند و به شما توجه می کنند و میخواهند بدانند که چگونه شما به آنها کمک میکنید. محققان در دانشگاه دوک در حال مطالعه سگها هستند تا بهتر محدودیتهای آنها را بشناسند. اگر آنها تشخیص دهند که چرا سگها بعضی مواقع اشتباه می کنند می توانند در اصلاح اشتباهات به سگها کمک کنند و این باعث میشود سگها در کمک به افراد ناتوان و علیل یا در کارکردن با نظامیان بهتر عمل کنند.
پروفسور هیر خاطر نشان میکند: گونه های متفاوتی از سگها وجود دارند که در مورد دنیا متفاوت از ما می اندیشند و ما میخواهیم بدانیم چه محدودیتهایی در حل مسائل دارند و چگونه متفاوت از ما فکر می کنند. من فکر می کنم اگر ما این پاسخها را بیابیم می توانیم روابط بهتر و قویتر از آنچه قبلاً با سگها داشتیم برقرار کنیم.
پروفسور هیر تشریح می کند که برای نمونه رفتار سگها وقتی که شما با قلاده سگ را کنترل می کنید رفتارش با زمانی که آزاد است متفاوت است چون زمانی که افسارش در دست شماست فکر می کند که مجبور است حرف شما را گوش کند در حالی که اگر آزاد باشد با وجودی که دستور شما را می فهمد ولی میداند که حالا مجبور به حرف شنوی نیست.
درست مانند بچه ها، سگها نیز می فهمند که اگر شما به آنها پشت کنید شما با آنها بدرفتاری می کنید بخصوص اگر قبلش به آنها گفته باشید که کاری را انجام ندهند.
مثال دیگر این است که اگر سگ شما غذایی را برداشته است که شما به او گفته اید برندارد وشما واقعاً ناراحت هستید که سگ شما از شما اطاعت نمی کند و فرمانبردار شما نیست. جواب نه است سگ شما مطیع شما هست ولی همزمان متوجه این موضوع هم هست که با غذا میتواند بگریزد.
در پایان روز, سگها به انسان تکیه می کنند ولی آنها همچنین از مهارتشان جهت اداره کردن دنیایی که در آن زندگی می کنند استفاده می کنند هر چند که صاحبانش فکر می کنند سگها تحت امرشان هستند.


منبع: CNN
ترجمه: بالاترین


یادداشت های بازدیدکنندگان

نویسنده reerra/ در تاریخ 1389/08/29 ساعت 15:19:45
مطلب بسیار جالبی بود.از دانستنش لذت بردم.ممنون.در مورد گربه ها تحقیقی در این زمینه وجود نداره؟؟

نویسنده [جوانه در تاریخ 1389/08/30 ساعت 19:22:35
خیلی جالب و خواندنی بود. مرسی.

نویسنده Darvin ship/co2rahjoo@yahoo در تاریخ 1389/08/30 ساعت 22:41:28
Ba kami deghat be piramune khod roshan ast ke martabeye barkhi ensanha az sag payintar ast

نویسنده azita iranmanesh در تاریخ 1389/09/07 ساعت 17:38:08
mamno0o0nam az matalebe kho0o0beto0o0n age nazar midam faghat vase hemayate. hamegi khaste nabashid. 
do0o0seto0o0n daram.

نویسنده مريم در تاریخ 1389/09/06 ساعت 13:10:18
مطالبتون خيلي جالب بود . من و دوستم يك سگ داريم اسمش فاني .خيلي ماهه خيلي دوستش دارم . براش عروسك خريدم يكي از عروسكاشو خيلي دوست داره .من و دوستم با هم ازش نگهداري ميكنيم هميشه پيش دوستم زندگي ميكنه . من فقط زماني كه وقت واكسنشه ميارمش پيش خودم دو هفته اي ميمونه. روز اول خوبه روزهاي بعدش كم غذا ميشه جوري كه من به زور بهش غذا ميدم . دوست دارم بيشتر نگهش دارم ولي چون غذا نميخوره ميترسم مريض بشه البته فوق العاده منو دوست داره و وابسته است به من . اگه لطف منو راهنمايي كنيد ممنون ميشم . دوستتون دارم.

نویسنده در تاریخ 1389/09/14 ساعت 23:45:09
مطلب خوبی بود اگر وقت داشتید به این موضوع بپردازید که سگها صدای انسان را به چه صورت می شنوند و دید سگها از صاحبشان به چه صورت است

نویسنده در تاریخ 1389/09/22 ساعت 15:48:11
مرسی واقعا خوب بود

نویسنده مجتبی در تاریخ 1389/10/07 ساعت 07:41:56
خیلی زیبا و مفید بود. میشه در مورد نحوه درک اونها هم مطلبی بگذارید؟ اینکه سگها به صورت شرطی پاسخ می دهند یا مثل انسانها درک می کنند...

نویسنده amir در تاریخ 1389/11/20 ساعت 18:49:14
باورم نمیسه چون حیوانات قوه ی تفکر ندارند

نویسنده در تاریخ 1390/01/15 ساعت 00:26:56
mal ma ke midooneh ma tahte amresh hastim 
Dar zemn bavar konid telepathy ham darand , ma ham az nabavaran boodim ta inke be ma amalan sabet shode. bikhod nist ke migan dogs r mans best friend. va fahmideh tarineshoon. ast. .as shoma ba matalebe khooobetoon sepas gozaram. khair pish

نویسنده Anonymous در تاریخ 1390/03/01 ساعت 13:45:59
merc ali bod in matlab .man ye sage terier daram ke bazi vaghta aslan harf goosh nemide va kare khodesho mikone

نویسنده سروناز در تاریخ 1390/05/02 ساعت 10:38:00
من عاشق سگ ها هستم . حیوانات بسیار کم توقع و با وفایی هستند و محبت صاحبانشان را با هیچ چیز عوض نمی کنند .

نویسنده شیما در تاریخ 1390/06/31 ساعت 04:23:48
قابل توجه ،این دوست عزیز که میگه حیوانات قوه ی تفکر ندارند،من خودم سگ دارم که روی هر کاریش فکر می کنه و برای خودش شخصیت داره،اگه یکی دستش بندازه ،قهر می کنه و تمام اسباب بازی هاشو به اسم می شناسه، و وفتی که ناراحتی ناراحته و برعکس ،گاهی فکر می کنم این چرا آدم نشده.حیوونا فکر و درک و احساس و عاطفه دارند،گاهی بیشتر از بعضی آدم ها.

نویسنده در تاریخ 1391/02/06 ساعت 10:53:42
خیلی جالب و زیبا بود خواهشمند است مطالب بیشتری در مورد سگها بهترین مونس انسانها بنویسید

نویسنده در تاریخ 1391/02/09 ساعت 19:31:19
يه سگ دارم به اسم آقاي رابين كه باهوش ترين موجود دنياست.... 
هميشه به اين فكر ميكردم كه به چي فكر ميكنه،اين مطلب باعث شد تا حدودي متوجه بشم. 
من عاشقشم و اون هم به من نشون ميده كه عاشقمه.

نویسنده در تاریخ 1391/02/30 ساعت 07:51:42
من یه سگ داشتم که سه روز پیش در اثر اشتباه پزشکش فوت کرد . این سگ تمام دنیای من بود . امروز با خوندن این مقاله همش به یاد کاراش افتادم و اشک ریختم.

نویسنده در تاریخ 1391/06/05 ساعت 10:09:43
نميدونم چي بگم كه اين موجودات خدادادي چقردر انسان را وابسته مي كند كه حاضري براش همه كاري بكني تا راضي باشه . وقتي در خلوت به چشماش نگاه مي كني واقعا صداقت و مهرباني را ميبيني كه حاضر هست برات از جانش بگذره و ازت دفاع كنه اي كاش ما انسانها لااقل وفا را از او بياموزيم

نویسنده Shadi در تاریخ 1391/08/03 ساعت 20:38:51
Alii bood

نویسنده mehran در تاریخ 1391/12/28 ساعت 21:35:25
salam 
ميخوام يكي از خاطراتم رو با سگ ها درميون بذارم 19 سالم بود پول دانشگاهمو دادم يه دوبرمن از نزاد اصيل دوبرمن اينقد كه علوم پزشكي هم عاشقش شد يكي از دوست هاي صميميم يه سگ دوبرمن نر داشت به معناي واقعيش سنش زياد نبود اما دوست من بدنساز بود گويا به سگشم صرايت كرده بود و اغلب اونو تو تاريكي نگه ميداشت كلا دوست داشت سگش خشن باشه سرتونو درد نميارم به توافق رسيديم سگامون جفتگيري كنند دوستم از خشونت سگش تعريف ميكرد سگ خيلي هيكلي و گنده اي بود ميگفت زنجير پاره كرده و يه نفر گاز گرفته پيش خودم گفتم داره خالي ميبنده من هيچوقت با سگش تماس نداشتم كه بخواد باهم آشنا باشيم از سر كنجكاوي واسش پامو بلند كردم ولي اميدوارم همچين صحنه اي واسه كسي پيش نياد يه دوبرمن غول پيكر زنجيرشو جلوتون پاره كنه سگي كه هميشه تو تاريكي بوده اونموقع صاحب سگ ازش فاصله داشت و بهتر بگم اصلانم از صاحبش حرف شنوي نداشت نميدونم الان چه تصويري تو ذهن شماست يا اگه تو اون شرايط خودتو تصور ميكردي چه واكنشي از خودت نشون ميدادي شايد بگي فرار اما به تنها چيزي كه فكر نكردم همين بود تو چند ثانيه تنها داده هايي كه به ذهنم رسيد اين بود گول هيكلشو نخور سنش كمه تا حالا باكسي بازي نكرده و بزرگترين تصميم اين بود كه گفتم اجازه بده باهات بازي كنه به 2 ثانيه نرسيد كه دستاش رو شونه هام بود و چشمامون تو چشماي همديگه فقط ايستادم و تكون نخوردم دوستم گفت تو به من ثابت كردي كه شجاعت به هيكل نيست من كه صاحبش هستم از ترس آب شدم چه كار خوبي كردي كه فرار نكردي آخه من يه بار از يه جرمن شهپرد فرار كردم اونموقع 14 سالم بود اگه صاحبش نرسيده بود گازم گرفته بود واسه همين به خودم گفتم اگه ميخواي گاز بگيري من آماده ام نيازي به فرار نيست...

نویسنده negaramiri54@ در تاریخ 1392/03/30 ساعت 22:05:46
سلام به اونایی که با سگا مهربونن من امشب حیلی ناراحتم کلا خانواده ای پکریم بیست روز پیش ما یه توله تریر خریدیم اما بیشتر وقتا مریض می شه همیشه تحت نظر دکتر ه واقعا شب وروز نداریم ازیه ماهگی باماست اما با میلی وعلاقه شدید دادیم به صاحب قبلیش اما بعد دو ساعت گریه دوباره پس گرفتیم باز این دو روز بالا میاورد دکتر گفت فقط ماست با کمی سیر بدم از معدشه این حیوون از پریروز هیچی نخورده بود چون دکتر گفته بود اما امشب از شدت گشنگی لرز گرفته بود تو آشپزخونه اومد منم دیگه طاقتم سر اومد وقتی شکم به هم چسبیدشو دیدم یه تخم مرغ آبپز بهش دادم نمیدونید اونو چی جوری خورد فقط میخوام واسه این جسی کوچولوی من دعا کنید بالا نیاره صاحبشم گفته اگه نمیخواین مشتری منتظره دو روز دیگه ببریم نمیدونم چ کار کنیم بد جور اون به ما ما هم به اون عادت کردیم از چشای خوشکلش میفهمم که میگه منو نبرید ولی هر چی فک میکنم نمیتونم دیگه درد کشیدناشو گرسنه موندنشو تحمل کنم همیشه براش گریه میکنم خداکنه دست کسی بیفته که از من بهتر بتونه از جسیکای من نگهداری کنه .با سپاس فراوان مواظب همدمای خودتون باشید من که خیلی تنها میشم

نویسنده در تاریخ 1392/06/27 ساعت 14:37:58
سلام خدمت رییس محترم انجمن ، جناب آقای آل داود.خواستم از همه ی دوستداران وحامیان حیوانات مظلوم این طرح مسئله را داشته باشم که برای نجات سگهای بی پناه که در چین و کره به طرز فجیعی کشته و خورده می شوند چکار باید کرد؟آیا بنگاهی نیست که توسط آن با این آزار واذیت بی رحمانه مبارزه کرد؟یا اعتراضی جهت جلوگیری از این فاجعه دردآلودبه سازمان ملل متحد یا سازمانهای ذیربط ارائه کرد؟متشکرم.(متاسفانه در ایران هم...)
نام شما / ایمیل شما

آخرین بروز رسانی ( 1389/08/28 ساعت 10:55:10 )
صفحه اصلی
درباره انجمن
اخبار داخلي
شرایط عضویت
آموزش
مقالات
فروشگاه
تالار گفتگو
حیوانات واگذاری
مشاوره دامپزشكي
دنیای حیوانات
آئينه رسانه‌ها
محیط زیست
سایت‌های مرتبط
جستجوی پیشرفته
سوالات متداول
تماس با ما
صفحه انجمن در Facebook
کمک به انجمن
English
18 میهمان حاضرند
جستجو
Copyright IRAN S.P.C.A
Webmaster: Reza Javalchi